Uroczystość w Gimnazjum nr 1

W czwartek 20 października klasa 1e, skupiająca uczniów o zainteresowaniach artystycznych, przedstawiła nastrojowy program upamiętniający patrona szkoły ks. Stanisława Ormińskiego. Jako materiał do scenariusza, którego autorką była wychowawczyni i nauczycielka języka polskiego Danuta Sahajdaczna, posłużyły zapisy z dokumentów, wspomnienia i wypowiedzi samego ks. Stanisława. Tekstom towarzyszyła muzyka - tak ukochana przez ks. Ormińskiego, ...kompozytora melodii „Apelu Jasnogórskiego”.

Metaforyczne fragmenty prozy Paulo Coelho nadały przedstawieniu ponadczasową i uniwersalną wymowę, a odwołanie do świata współczesnych wartości – dodało aspekt filozoficzny. Całość, na tle nastrojowej jesiennej dekoracji wykonanej przez Elżbietę Pijor, skłaniała do refleksji nad życiowymi aspiracjami pojmowanymi jako wspinaczka na górski szczyt. Programowi towarzyszył występ szkolnego chóru Ergo Cantemus pod kierunkiem Beaty Awsiukiewicz. Na widowni zasiedli goście – dyrektor, nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Wierzchowiskach - miejscowości związanej z postacią ks. Ormińskiego, członkowie jego rodziny, wiceburmistrz Rumi Marcin Kurkowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej Daniel Ptach oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1, z dumą noszącego imię ks. Stanisława Ormińskiego.

Danuta Sahajdaczna