Spotkanie z historią – Kamienie na szaniec

knsz2017

28 marca 2017 r. uczniowie sześciu klas naszego gimnazjum wraz z opiekunami udali się do Multikina w Rumi na spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zrealizowany na podstawie Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Opowieść o ludziach, którzy potrafili pięknie umierać i pięknie żyć, o Alku, Zośce i Rudym, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: Braterstwo i Służbę, to wzruszająca opowi...eść o sile przyjaźni, patriotyzmie, poczuciu honoru. Trzej młodzi przyjaciele wkroczyli w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów na przyszłość. Niestety, wybuch drugiej wojny światowej wkrótce zweryfikował ich oczekiwania, sprawił, że stali się żołnierzami, którzy z poświęceniem walczyli o wyzwolenie ojczyzny, realizowali akcje Małego Sabotażu i z narażeniem życia bronili swoich przyjaciół. Młodzież z zapartym tchem śledziła dramatyczne zmagania bohaterów z okupacyjną rzeczywistością, a sugestywna gra aktorów, doskonale dobrana scenografia i wzmagająca napięcie muzyka dostarczyły niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.
Spektakl Kamienie na szaniec to była prawdziwa żywa lekcja historii
przygotowana dla młodzieży przez młodych ludzi – aktorów Narodowego Teatru Edukacji.

Irena Burczyk