Sprawozdanie z drugiego półrocza 2012/2013, Caritas

Luty – Marzec:

• Uczennice ze Szkolnego Koła Caritas pomagały w przeprowadzeniu zabawy karnawałowej dla dzieci z SP6. Zajmowały się w szczególny sposób dziećmi z klas integracyjnych, które wymagały specjalnej opieki. Wszyscy dobrze się bawili, dowodami na to są super zdjęcia!!!

• W rumskim hipermarkecie Auchan wolontariusze z Szkolnego Koła Caritas rozdawali ulotki z prośbą o przekazanie 1% na hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.

• W sklepach Auchan oraz Biedronka odbyła się zbiórka żywności dla osób potrzebujących pod nazwą „Tak, Pomagam”.

• W kościele Bł. Edmunda Bojanowskiego oraz Podwyższenia Św. Krzyża młodzież rozdawała ulotki zachęcające do odpisywania 1%na budowę hospicjum dla dzieci w Gdyni.

Kwiecień:

• Szkolne Koło Caritas oraz Parafialny Zespół Caritas z parafii Św. Krzyża zaprosili seniorów na wycieczkę po Kaszubach. Wspólnie zwiedziliśmy między innymi Kartuzy, Chmielno, Żukowo i okolice. Po wycieczce odpoczywaliśmy przy kawie i wypiekach młodzieży.

• Jak co roku nasi wolontariusze uczestniczyli w akcji „Pola Nadziei”. Celem tego przedsięwzięcia jest zbiórka funduszy na trójmiejskie hospicja. Symbolem przedsięwzięcia jest żonkil czyli nadzieja. Wierzymy, że nasze skromne uczestnictwo w parafiach św. Edmunda Bojanowskiego oraz Podwyższenia Krzyża Świętego przyczyniło się do zmniejszenia cierpienia ludzi przebywających w hospicjach.

• Niektórzy z naszych kolegów wzięli udział w szkoleniu II stopnia w Warzenku, które w całości nawiązuje do wolności człowieka. Pomaga zrozumieć różnicę między wolnością a samowolą oraz zachęca uczestników do poszukiwania właściwych autorytetów w życiu.

• „Ośmiu Wspaniałych”

Jest to Samorządowy Konkurs dla nastolatków, który propaguje pozytywne postawy i działania wśród dzieci i młodzieży oraz idee wolontariatu. Laureatką tego konkursu została koleżanka z naszego koła - Dorota Świeczkowska. Powiedziała nam, że lubi pomagać innym, bo sprawia jej przyjemność patrzenie na rozwój innych ludzi.

• Najbardziej zaangażowani wolontariusze z naszego koła wzięli udział w szkoleniu trzeciego stopnia pt ,,Patrzeć sercem, widzieć więcej’’ .Tematem przewodnim warsztatów było uczenie się dostrzegania potrzeb innych ludzi i wcielania się w ich trudne sytuacje życiowe.

Stworzyliśmy bardzo zgraną grupę ,która dzieliła się zdobytymi w pracy z innymi doświadczeniami .

Maj

• W parafii Podwyższenia Św. Krzyża odbyła się zbiórka pieniędzy dla chorego Maćka oczekującego na operację. Wolontariusze przez cały dzień zbierali fundusze aby przyśpieszyć tak ważny dla niego zabieg.

• W naszej szkole 6.05.2013r odbył się dzień otwarty, Caritas reprezentował swoją działalność oraz starał się ukazać korzyści jakie przynosi pomoc innym.

• Wzięliśmy udział w zorganizowanych przez Urząd Miasta Targach Szkół. Zaprezentowaliśmy nasz udział w życiu Gimnazjum nr 1 .

Czerwiec

• Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przygotowują przedstawienie pod tytułem „Zapomniana historia Czerwonego Kapturka” aby w połowie czerwca przedstawić je klasom integracyjnym w Szkole Podstawowej nr 6.

• Wzięliśmy udział w Festynie Rodzinnym w SP 6 .

Zaproponowaliśmy dwa stanowiska :

-pierwszej pomocy

-artystyczne

Dzieci mogły od starszych kolegów nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy oraz stworzyć własną figurkę z przestrzennego orgiami lub fantazyjnego balonika.

Nasze propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem ,sprawiły radość oraz pobudziły dzieciaki do kreatywnego działania.