Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi

budynek ul. Rodziewiczówny 10 (byłe Gimnazjum Nr 1)

Projekt edukacyjny „Sala języka niemieckiego widziana oczami uczniów”

Dnia 27.05.2015 roku w naszym gimnazjum odbyła się publiczna prezentacja projektu edukacyjnego uczniów klasy 2d pt. „Sala języka niemieckiego widziana oczami uczniów”, której odbiorcami byli dyrekcja naszego gimnazjum, nauczyciele oraz uczniowie klas 2d i 1a. W projekcie udział wzięli Maja Okrój, Martyna Grabińska, Katarzyna Demytruk, Karolina Kubeł, Dominika Denc, Patryk Gulcz, Konrad Potrykus, Piotr Ptach, Jakub Mallek oraz Dawid Marcjański. Projekt realizowany był w terminie od 4 listopada 2014 roku do 27 maja 2015 roku w Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Problemem, jaki uczniowie zamierzali rozwiązać, było zadanie wykonania dekoracji wnętrza sali do nauki języka niemieckiego. Zadanie to zostało szczegółowo przemyślane i opracowane, a następnie dokładnie i starannie wykonane. Zostało ono zrealizowane na poziomie celującym.

Uczestnicy projektu postawili sobie następujące cele:

  • odnowienie i upiększenie sali do języka niemieckiego
  • promocja nauki języka niemieckiego wśród młodzieży
  • nauka nowego słownictwa i zwrotów młodzieżowych w języku niemieckim
  • rozbudzenie zainteresowań koleżanek i kolegów nauką języków obcych
  • rozwijanie umiejętności pracy w zespole i odpowiedzialności za podejmowane zadania
  • zaprezentowanie i wykorzystanie w praktyce umiejętności językowych z języka niemieckiego
  • przybliżenie rówieśnikom informacji o krajach niemieckojęzycznych

Prezentacja polegała na zeprezentowaniu efektów prac projektowych, takich jak: malowidła na ścianach - mapa Niemiec z obrazkami zabytków, kontury z flagami państw niemieckojęzycznych, flaga Niemiec, regał w barwach narodowych Niemiec, gazetka na temat języka młodzieżowego w Niemczech, gazetka na temat miejsc wartych odwiedzenia w Niemczech, flagi dekoracyjne państw niemieckojęzycznych, napis „Deutschland”, obrazy w antyramach z informacjami na temat zabytków i ważnych miast Niemiec. Uczestnicy projektu podczas publicznego wystąpienia przedstawili prezentację na temat krajów niemieckojęzycznych oraz prezentację na temat przebiegu projektu. Całość zakończona została quizem na temat krajów niemieckojęzycznych skierowanym do uczniów obecnych podczas publicznej prezentacji. Zwycięzcy zabawy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Podczas realizacji projektu uczniowie mogli zaprezentować swoje zainteresowania, pasje oraz różnorodne umiejętności. Ponadto opanowali takie umiejętności jak planowanie pracy, podział obowiązków, pozyskiwanie, gromadzenie, selekcja i wykorzystanie informacji. Nauczyli się współpracy w zespole oraz odpowiedzialności za podejmowane zadania i decyzje, a także organizacji oraz sposobu dokumentowania swojej pracy. Mogli zaprezentować ponadto swoją kreatywność, pomysłowość i oryginalność oraz wykorzystać w praktyce i udoskonalić swoje umiejętności językowe opanowane podczas nauki języka niemieckiego. Uświadomili sobie, jak ważna jest praca zespołowa oraz dokonali weryfikacji swoich przedsięwzięć.

Opiekunami projektu były p. Anna Okrój i p. Agnieszka Glinka.

Przedsięwzięcie to zostało zakrojone na szeroką skalę i wymagało dużo uwagi, siły i zaangażowania uczestników, ale patrząc na efekty można czuć się dumnym i zadowolonym, bo trud i pot nie poszły na marne.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a szczególnie gorąco zachęcamy do odwiedzenia sali 115 w naszej szkole, gdzie „na żywo” można obejrzeć i podziwiać rezultaty pracy i starań naszych uczniów. Naprawdę warto! Polecamy!!! Mamy nadzieję, że i Wam się spodoba i że wszyscy uczniowie poczują w tej sali jeszcze bardziej przyjazną atmosferę i chęć do nauki języka niemieckiego. Nam się podoba. Mamy nadzieję, że Was również zachwyci.