Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi

budynek ul. Rodziewiczówny 10 (byłe Gimnazjum Nr 1)

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szwecji

14712644 1177761388960521 3291529607723365897 o

4 października 2016 r. 19-osobowa grupa młodzieży z klas I-III Gimnazjum nr 1 w Rumi pod opieką pani dyrektor Ewy Grzymkowskiej i nauczycielek – Mirosławy Walaszek i Agnieszki Glinki – udała się z kolejną, już ósmą wizytą do zaprzyjaźnionej szwedzkiej szkoły w Hultsfred. Podczas rejsu odbywającego się w sztormowej, deszczowej pogodzie uczniowie zapoznali się z listą najważniejszych zwrotów i wyrażeń w języku szwedzkim. Z promu grupa przesiadła się do autokaru, którym po kilku godzinach dotarła do miejscowości Hultsfred. Tam uczestnicy wycieczki zostali powitani i rozlokowani u rodzin szwedzkich. Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, które polegały na wzajemnym przedstawianiu się, prezentacji swoich rodzin i hobby. Kolejnym zadaniem było przydzielenie ról Pippi Langstrumpf (Fizia Pończoszarka), głównej bohaterki znanej powieści Astrid Lindgren. Autorka urodziła i dorastała w Vimmerby, miejscowości położonej niedaleko Hultsfred.
Młodzież polska świetnie komunikowała się w języku angielskim z grupą szwedzkich rówieśników.

Wspólne posiłki z nauczycielami i uczniami z Hultsfred były doskonałą okazją do poznania kultury i zwyczajów gospodarzy, np. picie zimnego mleka do obiadu. Ciekawym miejscem okazała się nowa sala przeznaczona do wydruku trójwymiarowego (3D), gdzie uczniowie mogli opracować, skanować i wydrukować swoje zdjęcia za pomocą drukarki 3D. Kolejną atrakcją była wycieczka autokarowa do Vimmerby, gdzie uczniowie spacerowali śladami dzieci z Bullerbyn, poznali otwarty teatr letni, w którym sztuki autorki Astrid Lindgren są wystawiane co roku. Uczniowie czuli się w parku i domkach szwedzkich jak w czasach Pippi, Karlssona i Emila ze Smalandii. W ramach wspólnych zajęć grupy polsko-szwedzkie prezentowały – przed swoimi kolegami i nauczycielami – różnorodne scenki rodzajowe. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli również film „Bracia Lwie Serce” zrealizowany na podstawie utworu Astrid Lindgren. W wolnym czasie uczniowie spotykali się w grupach, spacerowali po okolicy, jeździli na rowerach, grali w kręgle, uczestniczyli w koncercie muzyki pop. Pobyt w Szwecji zakończył się podsumowaniem i udzieleniem odpowiedzi na pytanie, jakie korzyści płyną z wymiany, i które jej punkty były najciekawsze. Uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami i wrażeniami z wizyty.
Młodzież szwedzka oraz jej opiekunowie z Hultsfred spodziewani są w Rumi we wrześniu następnego roku. Serdecznie zapraszamy!

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ


Mirosława Walaszek

 

Szwecja Rok 2015 TUTAJ